Skiepyti vaiką nuo Meningokoko B ar Neskiepyti?

Pasidalinti straipsniu

Pastaruoju metu nuskambėjus ne vienam atvejui, kai maži vaikai mirė nuo meningokokinės infekcijos, aš kaip ir kiti pradėjau galvoti apie vakcinaciją. Esu beveik apsisprendusi – paieškojau išsamesnės informacijos internete ir pasitariau su keliais neutraliais gydytojais. Žemiau esančiame staipsnyje rasite mano surinktus trumpus ir koncentruotus atsakymus į dažniausiai mamoms iškylančius klausimus apie meningokoko B infekciją ir vakcinaciją. Informaciją rinkau tik iš specialistų/gydytojų viešų pasisakymų, griežtai vengdama visokių “viena kaimynė sakė” ir panašaus lygio šaltiniu.

Labai tikiuosi, kad viską perskaitysite ir komentaruose pasidalinsite savo nuomone ir konkrečia patirtimi – jeigu savo vaiką jau skiepijote. Kaip vaikai pakėlė vakcinaciją, kokią vertingą info gavote iš savo gydytojo ir t.t.? Tikiu, kad turėdamos išsamią informaciją, galėsime priimti protingesnius sprendimus.

Kas ta meningokokinė infekcija?
Meningokokinė infekcija – tai ūmi bakterinė infekcija, kurios sunkiausios klinikinės formos – žaibinis sepsis (kraujo užkrėtimas) ar pūlingas meningitas (galvos ir nugaros smegenų dangalų uždegimas). Tai viena klastingiausių ir pavojingiausių infekcijų, nes sergantįjį ji gali sunkiai susargdinti ar nužudyti vos per keletą valandų. Kai kurie praserga visiškai lengvai, ir vienintelis simptomas – skaudanti gerklė. Tačiau kitiems liga gali labai greitai išsisėti per visą organizmą.
Išskiriama daugiau nei 13 jos tipų, tačiau Europoje labiausiai paplitę B (dažnis apie 80 %) ir C tipai (dažnis apie 20 %).

meningokoko-infekcija-uzsikretes-vaikas

Kokie yra meningokokinės infekcijos simptomai?
Dažniausi meningokokinės infekcijos simptomai: karščiavimas, vėmimas, stiprus galvos skausmas, skaudamas sustingęs kaklas, jautrumas šviesai, didelis mieguistumas, specifinis tamsus taškinis išbėrimas (pasireiškia ne visada), traukuliai.

Kodėl verta skiepyti nuo šios infekcijos?
Todėl, kad meningokokinė infekcija yra labai greita ir mirtina. Netgi taikant tinkamą savalaikį gydymą, 1 iš 10 pacientų miršta per 19-24 val. nuo infekcijos diagnozavimo. 1 iš 5 išgyvenusiųjų patiria ilgalaikes pasekmes (įskaitant smegenų pažeidimą, klausos sutrikimus, galūnių netekimą ir pan.).
Be to, ji sunkiai diagnozuojama – simptomai primena gripą, o specifiniai bėrimai atsiranda pakankamai vėlai, ligai pažengus, todėl gali būti, kad gyvybę galintis išgelbėti gydymas bus pradėtas taikyti per vėlai.

Ar tikrai Lietuvoje meningokokinė infekcija tokia dažna? Gal tik žiniasklaida ir skiepų pardavėjai sukėlė tuščią erzelį?
Vidutiniškai Lietuvoje kasmet užregistruojama apie 70 meningokokinės infekcijos atvejų. Liga vidutiniškai nusineša apie 8-12 gyvybių. Didžiausia rizikos grupė, kuriai šis susirgimas baigiasi mirtimi – vaikai iki 5 metų.

Kokia vakcina nuo meningokoko B infekcijos pati geriausia?
2013 metais buvo išrasta (ir kol kas vienintelė) vakcina nuo meningokoko B infekcijos „Bexsero“.

Kaip vakcina veikia?
Vakcina veikia kaip ir daugelis vakcinų, “išmoko” imuninę sistemą gintis nuo užkrato, t.y. aktyvina natūralią gynybą, pradedami gaminti antikūnai prieš sukelėją. Patekus bakterijai jau pagaminti antikūnai kartu su kitais imuninės sistemos komponentais gali sunaikinti bakteriją ir apsaugoti nuo ligos.

Ar vakcina 100 % efektyvi?
Moksliniais tyrimai įrodyta, jog efektyvumas šios vakcinos sieka 73-88%, kituose šaltiniuose net iki 100%. Paprasčiau tariant, nėra 100%-inės garantijos.

Kiek meningokoko skiepai patikimi, ar ant mūsų vaikų nebus “daromi bandymai”?
Vakcina nuo meningokoko yra 20-ies metų tyrimo rezultatas, Europos Medicinos asociacijoje aprobuota ir leista pradėti vartoti tik nuo 2013 m. sausio mėn. Lietuvoje ja pradėta skiepyti nuo 2014 metų.
Siekiant įvertinti Bexsero vakcinos saugumą, buvo atlikta 14 tyrimų, įskaitant 10 atskirų imčių kontroliuojamus klinikinius tyrimus. Šių tyrimų metu stebėti 8776 pacientai.

Kiek kartų vaiką reikia vakcinuoti nuo B meningoko ir kiek tai kainuos?
Kol kas ši vakcina valstybės nekompensuojama, bet yra vilčių, kas bus kompensuojama ateityje.

Vienos  “Bexsero” vakcinos dozės kaina visur yra  panaši~130 Eur. Priklausomai nuo vaiko amžiaus, gali reikėti 2 arba 3 dozių (kūdikiams iki 5 mėn – net 4 dozių!). Taigi, pilna vakcinacijos kaina vidutiniškai gausis 260 Eur arba 390 Eur.

Žemiau rasite lentelę, kur galite pagal vaiko amžių pasižiūrėti kiek jam iš viso reikia dozių.

Meningokoko vakcinos skiepijimo schemaKokie yra šalutiniai šios vakcinos poveikiai?
Ši vakcina, kaip ir visos kitos, gali sukelti šalutinį poveikį, nors jis pasireiškia ne visiems žmonėms. Labai dažnas šalutinis poveikis (kuris pasireiškia daugiau nei 1 iš 10 žmonių) Jums ar Jūsų vaikui gali būti:
– Skausmas ir jautrumas, odos paraudimas, patinimas ar sukietėjimas injekcijos vietoje;
– Bendras negalavimas, galvos skausmas, karščiavimas, dirglumas;
– Apetito praradimas, ir kt.
Klinikinių tyrimų metu skiepijant tik Bexsero vakcina, karščiavimo atvejų pasitaikė panašiai tiek pat, kiek ir skiepijant rutininėmis (įprastomis) vakcinomis, tokiomis kaip difterijos, tymų, raudonukės vakcina ir pan. Paprasčiau tariant, šios vakcinos šalutiniai poveikiai nėra didesni ar dažnesni nei kitų, mums įprastų vakcinų.
Kita vertus, šia vakcina skiepijama pakankamai neseniai, todėl ilgalaikių rezultatų ir ilgalaikių duomenų apie vakcinos poveikį nėra.

Kur galima pasiskiepyti nuo megingokoko?

Reikėtų kreiptis į savo poliklinikos vaiko gydytoją – jis pasakys, kokia poliklinikoje situacija su šia vakcina, ar jos turi, ir kiek jos gali tekti palaukti.

Taip pat skiepija ir privatūs kabinetai, pvz. Endemik. Endemike vienas skiepas kainuoja 132 eurus, tačiau net ir ten šiuo metu yra šiokios tokios eilės – dėl didelio norinčių skiepytis susidomėjimo, gali tekti palaukti apie mėnesį.

Labai laukiu Jūsų minčių ir komentarų, nuomonių ir YPAČ realių patirčių komentaruose po  šiuo straipsniu arba mūsų Facebook puslapyje, ČIA: https://www.facebook.com/MamaLogas/


Pasidalinti straipsniu

7 mintys apie “Skiepyti vaiką nuo Meningokoko B ar Neskiepyti?

  1. Manau jei skiepas nebūtų mokamas ir dar toks brangus, tai ir klausimumų nekiltų. Tiesą sakant ar daug susimąstome nuo kuo skipijame vaikus nemokamai? Kike kainuoja tie kompensuojami skiepai? Tiesiog dauguma pasitikime Lietuvos sveikatos apsaugos sistema ir medikais.

  2. Kažkaip viskas nekaip atrodo su skiepu.. tas aliuminis. Esu paskiepijus vaiką, bet vis galvoju ar ateity tai neatsilieps, ar nebus daugiau žalos nei naudos

  3. Ir kaina tokia, kad kelis mėnesius dirbti vien skiepam reiktų, nes turiu 3 vaikus, tai gautųsi virš 720 eurų…

  4. Kodel tik pavienes mamos nusprendzia neskiepyti savo vaiku aplamai jokiais skiepais? jei jau skiepyjot savo mazylius nuo gimimo, aplamai visais “privalomais” skiepais ir speju tikrai tiek nesigilinot apie ju poveiki ar zala organizmui (is tu skiepu aplamai jau kai kuriu ligu net nebera, bet skiepijam), tai koks klausimas gali kilti, ar reikia skiepyti nuo meningokoko, kai liga visai salia sienauja vaiku gyvybes, ir yra aktyvi. Manau cia net ner apie ka galvoti, na nebent esat is tu mamu, kurios mano, kad jusu vaikas KITOKS ir jam niekad gyvenimne nieko blogo negali atsitikti:)

    1. Spèju tų kai kurių ligų jau nebėra nes jau n metų skiepijamės. Jos kažkaip manau, kad niekur nedingo tik mes visi gerai apsisaugoję, nustotume skiepintis nuo jų ir vėl būtų protrūkis sergamumo. Aš kažkaip taip įsivaizduoju 🙂

  5. Sveiki, niekur nera pamineta, ar skiepijant nuo pneumokoko, meningokoko skiepas bus veiksmingas, ar nebus stiprios vidines reakcijos vaikui?

Parašykite komentarą

Į viršų